Teknolojinin gelişmesi ile birlikte işyerleri, evler, özel ve kamu alanları hatta mobese sistemleri sayesinde bütün sokak ve caddeler güvence altında olmaya başladı. İşte bu yeni güvencenin adı güvenlik kameralarıdır.
Kullanmış olduğunuz güvenlik kameraları sadece sizleri korumakla kalmaz aynı zamanda bir çok gasp, terör veya çevrenizde bulunan diğer mekanların uğrayacağı soygun olaylarında Türk polisine yardımcı olacaktır. Kendi güvenliğiniz için kullanmış olduğunuz kameralar sayesinde birçok faili meçhul olaya da aydınlık getirebilirsiniz.
Güvenlik kameraları deyince aklınıza tek bir kalıp gelmemesi gerekmektedir. İhtiyacınıza göre kamera seçimi yapmanız gerekmektedir. Bu kapsam da ihtiyacınıza en uygun güvenlik kamerasını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 3 farklı konu vardır.

Kullanılacak Ortam Seçimi;
Kameranın kullanacağı alanı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Eğer, dış ortamda kullanılacak ise kameranızın dış muhafaza kabı muhakkak olması gerekmektedir. Aksi takdir de hava koşullarından ötürü net görüntü alınamayabilir.

Çözünürlük,
Görüntüleriniz de ayrıntılarında belli olmasını istiyorsanız yüksek çözünürlüklü kameralar kullanmanız gerekmektedir. Örneğin AVM’ de kullanmış olduğunuz kamerada yüksek çözünürlük şarttır. ( Çünkü, kalabalık ortamlarda düşük çözünürlük ile görüntünün bir birine girmesi sebebiyle her hangi bir olumsuzlukta istenilen bilgiler ve görüntüler alınamamış olur.)

Teknoloji,
Güvenlik kamerasını kullanacağınız alanda çok fazla kablo ihtiyacı gerektirmesi hem maliyeti artırır, hem de kablolar gizlenmez ise görüntü kirliliğine sebep olabilir. Maliyeti düşürmek için uygun teknoloji tercih edilmelidir.

Ek Olarak,
Kameraların kullanılacağı bölgelerde ki ışık yoğunluğu da önemlidir. Bu kapsam da arkadan ışık alıp almadığı ve ya güvenlik kamerasının gece koşullarında daha net çalışması için gece görüş sistemlerine ihtiyaç olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Kayıt Sisteminin Seçimi
Kaydedilen görüntüler anlık olarak izlenemeyeceğinden dolayı görüntüler kaydedilmesi önemli bir husustur. Görüntülerin kaç Fps ( yani bir saniyedeki kare sayısı ) ve kaç güne kadar saklanılması istenildiği belirlenmelidir. Dahili depolamanın yetersiz kaldığı durumlarda harici kayıt birimleri kullanılabilir.

İzleme Sisteminin Seçimi
Elde edilen görüntülerin anlık olarak izlenebilmesi için monitörlere ihtiyaç duyulmaktadır. İşletmemizde 50’den fazla güvenlik kamerası kullanıyorsak bu görüntüleri sadece 17 inch’lik bir monitörde takip etmemiz zor olacaktır. Bu yüzden uygun monitörler seçilmelidir.

Güvenlik kamerası seçimi tecrübe gerektiren bir iştir. Güvenlik kamerası almadan önce destek hattımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.