Çeşitli durumlar için keşif yaparak kullanıcının ihtiyaçlarını tespit eden ve güvenlik amacı olan, koruyucu özellikler ile donatılmış aletlere alarm sistemi denilmektedir. Alarm sistemlerinin kapsamı, kullanıcının ihtiyacına ve değişik eklentilere göre farklılık gösterebilir. Bu sistemler yaygın olarak şu tehlike ve tehditlerden korunmak için ortaya çıkarılmıştır; Yangın olayları, hırsızlık, acil sağlık durumu ve gaz kaçakları.

Yukarıda bahsettiğimiz vakalar için, ayrı ayrı alarm tercihi yapabilir veya güvenlik şirketleri tarafından size sunulan çözümler ile ev ya da işyerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bunların yanında, güvenlik firmalarının size sunduğu alarm izleme merkezleri ve panik butonları gibi ilave hizmetlerde güvenliğinizi sağlamaktadır.

Özellik ve teknik detaylarına göre farklı çalışma şekillerine sahip olan alarm sistemleri, birbirinden bağımsız durumlara göre yapılandırılmıştır ve farklı sensörlerle çalışmaktadır. Buna rağmen, temel olarak çalışma prensipleri aynıdır. İlgili sensörler tarafından algılanan olumsuz durumlar alarm sinyaline dönüşerek faaliyete geçer. Hırsızlık tehlikesine karşı, cam kırılma ve manyetik kontak gibi sensörlerin etkisiyle olay farkedilir ve alarm çalışmaya başlar. Bu gibi sirenler yalnızca caydırıcı özelliğe sahiptir. Alarm izleme merkezi aboneliğiniz bulunuyorsa, gönderilen sinyal sayesinde alakalı birimler ev ya da işyerinize ulaştırılır.

Ek olarak, birçok farklı olay için kullanılan panik butonları, şifre paneli ya da üzerinizde taşıyacağınız buton vasıtasıyla çalıştırılabilir. Bu butonlar sağlık, yangın ve hırsızlık gibi vakalarda sıklıkla kullanılmaktadır.